Pon - Pt 08:00 - 20:00 661 020 166gabinet@jzdent.pl

Pracownia RTG i CBCT

Badanie RTG należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych.
W nowoczesnej stomatologii jest nieodzownym elementem leczenia stomatologicznego. W przypadku chorób przyzębia, w protetyce i implantologii diagnostyka radiologiczna jest niezbędna.

CBCT (tomografia wiązki stożkowej), czyli szybsza i bezpieczniejsza odmiana stomatologicznej tomografii komputerowej. 

Diagnostyka RTG (radiowizjografia cyfrowa)

Szybkie, bezbolesne i dokładne badanie diagnostyczne, które najczęściej zlecamy na pierwszej wizycie w naszym gabinecie stomatologicznym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego i wysokiej jakości sprzętu diagnostycznego możemy przedstawić Pacjentowi bardzo dokładny i kompleksowy plan leczenia stomatologicznego.

Badanie polega na – potocznie mówiąc – prześwietleniu określonej partii organizmu promieniami rentgenowskimi. Zastosowanie aparatu cyfrowego, pozwala na wyświetlanie wyniku badania na ekranie komputera w czasie rzeczywistym oraz zmniejsza ekspozycję na promieniowanie jonizujące, a tym samym pochłoniętą przez Pacjenta dawkę promieniowania. Dodatkowo obraz jest kilkadziesiąt razy powiększony i obrobiony cyfrowo, co umożliwia zaobserwowanie najmniejszych nieprawidłowości.

CBCT - tomografia wiązki stożkowej

Uzyskanie dzięki CBCT trzeciego wymiaru w obrazowaniu struktur twarzoczaszki, decyduje o jego szczególnej dokładności. Pozwala to na precyzyjne zdiagnozowanie zmian chorobowych i warunkuje zaplanowanie skutecznego i bardziej przewidywalnego leczenia.

Dzięki zastosowaniu CBCT w gabinecie JZ DENT mamy możliwość uzyskania dużo większej ilości informacji w porównaniu z tradycyjnymi badaniami.

Badania obrazowe 3D w stomatologii są niezbędne w trudnych przypadkach chirurgicznych, w implantologii, w endodoncji, a nawet ortodoncji. To doskonałe narzędzie, które zapewnia Pacjentom doskonałą diagnostykę – pomaga dokładnie zaplanować zabiegi i leczenie oraz ocenić potencjalne ryzyko.

Promieniowanie w postaci wiązki stożkowej CBCT umożliwia zobrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Dla Pacjenta oznacza to mniejszą dawkę promieniowania i krótszy czas badania.

Jak często można wykonywać zdjęcia RTG?

O ile w przypadku zdjęć punktowych nie ma zastrzeżeń co do ich częstotliwości (pod warunkiem skorzystania z usługi w dobrze wyposażonej pracowni RTG), to w przypadku zdjęć panoramicznych należy je wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak przygotować się do badania?

Koniecznie trzeba zdjęć wszelkie metalowe ozdoby z obrębu głowy, wyjąć kolczyki, zdjąć łańcuszek szyi, gumki i wsuwki z włosów, wyjąć posiadane protezy zębowe z ust oraz zdjąć okulary.

Pacjent jest zawsze instruowany przed wykonaniem badania.

Czy istnieją przeciwskazania do badania RTG?

Diagnostyka RTG może być wykonywana praktycznie u każdego Pacjenta. Przeciwwskazaniem jest ciąża, nawet w jej początkowym okresie.

Czy do zdjęcia RTG potrzebne jest skierowanie?

Tak. Jeżeli Pacjent nie posiada skierowania, wystarczy umówić się w JZ DENT na wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz wystawi niezbędne skierowanie. Bez skierowania wykonywane są natomiast zdjęcie RTG punktowe.

Potrzebujesz konsultacji?

Kiedy powinniśmy wykonać zdjęcie panoramiczne, a kiedy punktowe?

Zastanawiasz się, czy badanie radiologiczne jest bezpieczne dla dzieci albo ile będziesz musiał czekać na zdjęcie? Na te i pozostałe pytania z przyjemnością udzielimy odpowiedzi podczas rozmowy telefonicznej lub drogą mailową. Zachęcamy już teraz do kontaktu z naszą recepcją.

    Specjaliści