Pon - Pt 08:00 - 20:00 661 020 166gabinet@jzdent.pl

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia, prowadzona przez ortodontę (lekarz specjalista w tej dziedzinie), wpływa nie tylko na właściwe stosunki między-zębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Nie leczone wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w stawie skroniowo – żuchwowym (pierwsze objawy to trzaski podczas otwierania lub zamykania ust), a także do próchnicy (wady utrudniają dokładne szczotkowanie zębów) i chorób przyzębia (paradontozy). W rezultacie mogą przyczynić się do utraty zębów.

Konsultacja ortodontyczna – modele diagnostyczne

Na konsultacji ortodontycznej przeprowadzane jest badanie wewnątrz i zewnątrz ustne, ortodonta ogląda zęby, rysy twarzy Pacjenta z przodu i z profilu w celu określenia rodzaju zaburzenia oraz stopnia zaawansowania wady.

Na podstawie badania stomatologicznego i zdjęć rentgenowskich lekarz ortodonta diagnozuje wadę zgryzu. Pobiera także wyciski górnych i dolnych zębów, na podstawie których technik ortodontyczny przygotowuje gipsowe modele zębów. Modele te wraz ze zdjęciami rentgenowskimi są niezbędne do zaplanowania odpowiedniego sposobu leczenia.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Standardowe leczenie składa się z następujących etapów:

 • Wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych (modele gipsowe uzębienia Pacjenta, zdjęcia RTG, analiza przypadku przez lekarza ortodontę),
 • Ustalenie planu leczenia
 • Założenie aparatu ortodontycznego
 • Regularne (comiesięczne) wizyty kontrolne w okresie leczenia, który trwa przeważnie 1,5 – 2,5 roku
 • Zdjęcie aparatu po wyleczeniu Pacjenta
 • Utrzymanie efektów leczenia, tzw. retencja

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome jak sama nazwa wskazuje, dają możliwości wyjęcia ich z jamy ustnej przez pacjenta bez pomocy lekarza ortodonty. Większość tego typu aparatów stosuje się u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Aparaty ruchome są również wykorzystywane jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi.

Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem.

Aparaty stałe metalowe i estetyczne

Aparaty stałe przez cały okres leczenia ortodontycznego są na stałe przymocowane do zębów. Filarami aparatu są tak zwane pierścienie, które mocuje się na zęby trzonowe. Na pozostałe zęby nakleja się metalowe lub coraz częściej estetyczne, mniej widoczne zamki, wykonane z przezroczystego kompozytu lub białej ceramiki. Zamki i pierścienie aparatów stałych pozwalają na bardzo precyzyjne przyłożenie sił do każdego pojedynczego zęba, a siły te są generowane przez specjalne standaryzowane metalowe łuki – stalowe lub tytanowe. Wykorzystuje się również sprężynki, gumowe wyciągi, łuki podniebienne i wyciągi zewnątrzustne oraz inne elementy. Aparaty stałe pozwalają na bardzo precyzyjne przemieszczanie poszczególnych zębów. Stosuje się je zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

W jakim wieku najlepiej zgłosić się do ortodonty?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u ortodonty miała miejsce już w wieku przedszkolnym – wtedy można już zauważyć pierwsze oznaki zwiastujące nieprawidłowości w ustawieniu zębów.

Najczęściej jednak właściwe leczenie u dzieci rozpoczyna się dopiero, gdy pojawiają się zęby stałe.

Najlepszym wiekiem dla leczenia ortodontycznego jest okolica 10 roku życia, możemy wtedy liczyć na wspomagające leczenie działanie wzrostu całego ciała Pacjenta. 

Czy trzeba wyleczyć wszystkie zęby przed wizytą u ortodonty?

Zęby nie muszą być wyleczone przed pierwszą wizytą, natomiast będą musiały być wyleczone przed założeniem aparatu ortodontycznego. 

Na pierwszej wizycie poznasz plan leczenia – ortodonta zdecyduje, które zęby należy wyleczyć, dla których nie ma takiej potrzeby, a w niektórych przypadkach – wskaże zęby, które trzeba będzie usunąć.

Podczas pierwszej wizyty ortodonta zdecyduje też czy potrzeba wykonać inne zabiegi lub badania niezbędne przed założeniem aparatu.

Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?

Pacjenci dorośli podejmują często decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego ze względów estetycznych.

To istotny powód, lecz wymienia się również inne, np. :

 • ścieranie się zębów
 • bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku niewiadomego pochodzenia
 • trudności z szerokim otwieraniem ust i uczucie zmęczenia mięśni twarzy (zwłaszcza rano)
 • wydłużanie się koron zębów na skutek utraty zębów w przeciwnym łuku
 • tłoczenie się zębów (zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów ósmych) itd.

Potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym i przekonaj się, że aparat zębowy może być skutecznym rozwiązaniem także dla Ciebie.

  Specjalista

  Katarzyna Górska

  Lekarz dentysta, specjalizuje się w ortodoncji, endodoncji mikroskopowej i stomatologii dziecięcej