Pon - Pt 08:00 - 20:00 661 020 166gabinet@jzdent.pl

Stomatologia dziecięca

Pedodoncja czyli stomatologia dziecięca zajmuje się takimi zagadnieniami jak: profilaktyka próchnicy i wad zgryzu, leczenie zębów mlecznych oraz stałych.

Stres małego Pacjenta przed wizytą u stomatologa jest zrozumiały, ponieważ wiąże się on z nieznanym miejscem i nowymi osobami.

Wizyty zawsze odbywają się w obecności rodzica lub opiekuna, aby Pacjent czuł się bezpiecznie.

Pierwsza wizyta

Polecamy pierwszą wizytę potraktować jako wizytę adaptacyjną.

Pozwala ona dziecku na zapoznanie się z gabinetem stomatologicznym i personelem. W zależności od wieku i osobowości małego pacjenta pokazujemy mu instrumenty i aparaturę, pozwalamy pobawić się ssakami, przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje, oczywiście pod okiem personelu.

Wspólnie z Rodzicem ustalamy indywidualny plan leczenia.

Na kolejnych wizytach dbamy o odpowiednią atmosferę, stosowną do wieku komunikację, poprzez zabawę uczymy dziecko mycia zębów, dobieramy akcesoria higieniczne dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Po każdej wizycie dzieci mają możliwość wybrania sobie drobnego upominku za dzielność, zachęcającego do ponownego odwiedzenia gabinetu.

Między wizytami zachęcamy Rodziców aby ze swoimi dziećmi rozmawiali  tylko o pozytywnych walorach  wizyty, aby dziecko nabywało świadomości konieczności leczenia stomatologicznego Można je zachęcać nagrodami, kolorowymi wypełnieniami do zębów mlecznych.

W rozmowie o wizycie nie wolno stosować  zwrotów: „nie będzie bolało”, „nie bój się”, ponieważ  dziecko będzie kojarzyć przyszłą wizytę z przykrymi emocjami. Mały pacjent będzie nie zaufa lekarzowi jeśli odczuje jakikolwiek dyskomfort i będzie zawiedziony – „a miało nie boleć”.

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym Jest rutynowym zabiegiem profilaktycznym dotyczącym zębów przedtrzonowych i trzonowych oraz zębów mlecznych.</br></br>Celem utrzymania działania profilaktycznego wskazana jest kontrola co 6 mcy.

Lapisowanie

Lapisowanie to technika stosowana w przypadku ‚rozsianej „próchnicy w wielu zębach mlecznych polegająca na pomalowaniu powierzchni zęba roztworem azotanu srebra, a następnie glukozą.

Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga co najmniej 3 wizyt w odstępach kilkudniowych. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku oraz w przypadku dzieci niewspółpracująch.

Dzięki lapisowaniu można powstrzymać rozwój próchnicy i skutecznie zapobiec jej nawrotom.

Wypełnienie w zębie mlecznym

Zęby mleczne trzeba leczyć tak samo, jak zęby stałe. Zęby mleczne zabezpieczają miejsce dla zębów stałych. Gdy są przedwcześnie usunięte, ułożenie zębów w jamie ustnej zaburza się i dziecko może w przyszłości potrzebować leczenia ortodontycznego.

Dla małych pacjentów zostały stworzone różnokolorowe materiały wypełniające Twinky Star. Dziecko może samodzielnie wybrać kolor wypełnienia, a po zabiegu na ekranie monitora zobaczyć swojego kolorowego ząbka. Kolorowe wypełnienia zachęcają dzieci do współpracy z lekarzem i odwracają uwagę od zabiegu.

Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę?

Pierwsza wizyta w gabinecie jest najczęściej wizytą adaptacyjną.

Sugerujemy, aby odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków i nie później niż po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka. To naszym zdaniem odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy i jamy ustnej, stanu zębów i prawidłowości zgryzu, a przede wszystkim do adaptacji pociechy z nowym dla niego otoczeniem gabinetu.

 

 

Kiedy zacząć myć dzieciom zęby?

Nie mamy wątpliwości – im wcześniej tym lepiej:)

Tak naprawdę należy dbać o higienę dziąseł dziecka nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków.

Jakiej szczoteczki do zębów powinno używać dziecko?

Dla dzieci są przeznaczone szczoteczki z mniejszą główką i z krótszą częścią pracującą oraz miękkim włosiem. Jedyną do wyboru szczoteczką mechaniczną dla dzieci jest szczoteczka emitująca fale dźwiękowe. 

Czy zęby mleczne się leczy?

Zęby mleczne leczy się podobnie jak zęby stałe. Warto zadbać o ich zdrowie ponieważ od tego w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych.

Przedwczesne usunięcie zębów mlecznych grozi później poważnymi wadami zgryzu. U dzieci wszystkie kości rosną dość intensywnie, również kości szczęk.

Potrzebujesz konsultacji?

Dziecko ma prawo bać się rzeczy, których nie zna i nie rozumie, a zadaniem Rodziców jest pomóc mu je oswoić.

Spraw, by dla Twojego ciekawskiego malucha wizyta w gabinecie była emocjonującą przygodą – przecież  oglądanie zębów nie boli, a nowe otoczenie i nieznane przyrządy z pewnością zainteresują dziecko. 

  Specjaliści

  • Katarzyna Górska

   Lekarz dentysta, specjalizuje się w ortodoncji, endodoncji mikroskopowej i stomatologii dziecięcej
  • Magdalena Piech

   Lekarz dentysta, specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej i stomatologii dziecięcej
  • Aleksandra Ujma

   Lekarz dentysta, specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej i stomatologii dziecięcej