Pon - Pt 08:00 - 20:00 661 020 166gabinet@jzdent.pl

Implantologia

Podstawę stanowi implant dentystyczny w kształcie śruby z biokompatybilnego tytanu, która jest niczym innym jak nowym, sztucznym korzeniem zęba. Uzupełnienia protetyczne montowane na takich sztucznych korzeniach oparte są na zasadach wypracowanych przez lata przy stosowaniu protetyki klasycznej, tj. opartej na zębach lub korzeniach zębów. Zasady postępowania są bardzo podobne, przy prawidłowo wykonanej rekonstrukcji na implantach – dla jej użytkownika – odczucia są po prostu takie, jakby miał własne nowe zęby.

Leczenie implantologiczne rozpoczyna odpowiednia diagnostyka tj. wykonanie badania stomatologicznej tomografii komputerowej tzw. CBCT oraz odpowiedni plan leczenia.

Nasz gabinet stomatologiczny w Łapanowie jest wyposażony aparat RTG i pracownia, dzięki czemu badanie wykonywane jest na miejscu.

Leczenie implantologiczne możemy podzielić na 3 etapy:

Etap diag. – chirurgiczny

Wkręcenie implantu.

Etap odsłonięcia implantu

Odsłonięcie implantu.

Etap protetyczny

Odbudowa protetyczna.

Co to jest implant?

Jest to śrubka, wykonana  z tytanu, która zastępuje utracony korzeń zęba. Po wkręceniu implantu i odczekaniu okresu niezbędnego do wgojenia, w implant wkręca się łącznik, czyli element imitujący oszlifowany ząb. Na nim umieszcza się koronę, czyli „sztuczny ząb”.

Kiedy wiadomo, czy u pacjenta można uzupełnić brakujące zęby za pomocą implantów?

Aby przystąpić do zabiegu implantacji – trzeba go dobrze zaplanować. Przede wszystkim ocenić stan jamy ustnej pacjenta, a następnie wykonać dokładną diagnostykę. Do tego celu służy stożkowa tomografia komputerowa – radiologiczne badanie trójwymiarowe, które pozwala zaplanować miejsca implantacji.

Czy zakładanie implantów boli?

NIE! Prawie w 100%  zabiegów zakładania implantów jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny.

Jak szybko po implantacji można odbudować zęby?

Zazwyczaj postępowanie polega na odczekaniu ok. 3 miesięcy w dolnej szczęce (żuchwie) lub 6 miesięcy w szczęce górnej. Jednak decyzja co do tego czasu to kwestia osobniczo – zmienna i zależna od warunków u danego Pacjenta. W niektórych przypadkach okres ten możne ulec skróceniu.

A co można zrobić, kiedy jest mało kości ?

W tych przypadkach rozwiązań jest kilka. I tu również istotna jest odpowiednia diagnostyka. Z reguły można wykonać zabieg regeneracji tkanek. W przypadkach rozległych braków kostnych z reguły najpierw wykonuje się zabieg regeneracji materiałem kościozastępczym a po około 6-7 miesiącach zakłada implanty. Po odczekaniu kolejnych 6 miesięcy można wykonac odbudowę protetyczną.

Czy brak każdego zęba należy zastąpić implantem?

Nie. Możemy wykonać most na implantach, co znacznie zmniejsza koszty leczenia.

A co zrobić kiedy w ogóle nie ma zębów?

W tym wypadku poprawę sytuacji można uzyskać już za pomocą 2 implantów, na których montuje się zatrzaski, które z kolei utrzymują wyjmowaną protezę.

Większy komfort uzyskuje się zakładając 4 implanty. Dzięki metodzie All-on-4 odbudowa polega na wykonaniu przykręcanego na stałe protezo-mostu.

Metoda ta jest możliwa nawet przy dużych zanikach kości.

Oczywiście, najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest założenie 6 – 8 implantów i wykonanie pełnoceramicznych mostów. Jednak w tym wypadku ilość kości musi być odpowiednia.

Leczenie implantologiczne jest drogie. Nie każdego stać na wydatek kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Pacjent najpierw ponosi koszty leczenia chirurgicznego, a dopiero po kilku miesiącach leczenia protetycznego. Dzięki temu może przygotować swój budżet na przewidywalny wydatek.

Czy są ograniczenia wiekowe co doleczenia za pomocą implantów?

Górnej granicy wieku nie ma.

Natomiast istnieje dolna granica – pacjent powinien mieć  zakończony tzw. wzrost kostny, czyli w praktyce 18-19 lat.

Jak długo wytrzymują implanty?

Producenci uznanych systemów udzielają z reguły 10-letniej gwarancji na założone implanty (również w naszym gabinecie udzielana jest 10-letnia gwarancja).

Jednak, aby to było możliwe, muszą być spełnione warunki regularnych kontroli implantologicznych i bardzo dobra higiena jamy ustnej. Dlatego standardem w przypadkach udzielania gwarancji są obowiązkowe kontrole co 6-8 miesięcy, potwierdzone w dokumentacji Pacjenta.

1. ETAP CHIRURGICZNY

Wkręcenie implantu – podczas tego etapu chirurg implantolog wprowadza do kości implant. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny i zazwyczaj mniej inwazyjny niż ekstrakcja zęba. Zabieg kończy założenie śruby zamykającej oraz zeszycie rany.

Następnie implant wgaja się ( ulega osteointegracji) w kość. Po upływie około 3 do 6 tygodni rozpoczyna się kolejny etap leczenia implantologiczego. W fazie wgajania się implantu zapewniamy Państwu uzupełnienie tymczasowe.

2. ETAP - ODSŁONIĘCIE IMPLANTU

Założenie śruby gojącej na około 7-14 dni celem modelacji konturu dziąsła.

3. ETAP PROTETYCZNY

Za około 3- 6 mcy wykonanie wycisków celem zastosowania odpowiednich łączników i odbudowy

ODBUDOWA PROTETYCZNA

1. Brak pojedynczego zęba – implantokorona, brak konieczności szlifowania sąsiednich zębów.

W przypadku pojedynczego braku, implant można umieścić natychmiast po ekstrakcji zęba, skracając tym ilość zabiegów chirurgicznych do jednego oraz redukując czas gojenia o ponad 50%.

 

2. Brak kilku zębów –   most na implantach

3. Bezzębia całkowitego – most na stałe zacementowany na implantach lub proteza na implantach – zdejmowana
Wystarczą już tylko 2 implanty w szczęce lub żuchwie, aby zwiększyć komfort użytkowania.

Potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym i przekonaj się, że implant zębowy to rozwiązanie także dla Ciebie.

Jeżeli utraciłeś zęby z powodów naturalnych, powikłań chorobowych lub wypadków losowych i zależy Ci na przywróceniu estetyki swojego uśmiechu – wykorzystaj wygodne i użyteczne rozwiązanie, które oferuje implantologia stomatologiczna.

    Specjalista

    Joanna Zagól

    Lekarz dentysta, specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog